Алкохолните напитки съдържат етилов алкохол - вещество, което потиска нервната система, забавя реакциите и спада към групата на веществата с успокояващо и хипнотично (сънотворно) действие. Алкохолът притежава значителна енергийна стойност (7 ккал/грам) без да доставя на организма необходимите хранителни вещества като белтъци, витамини и минерални елементи. Прекомерната консумация на алкохол не води до благоприятно въздействие върху организма, напротив алкохолът се свързва с възникването на редица заболявания със социално значение: затлъстяване, хипертония, коронарна болест на сърцето, диабет. Ако човек все пак реши да не се лишава от алкохол, препоръчително е да го прави разумно и умерено. Какво означава умерена употреба на алкохол? Това е количеството, изчислено на дневна или седмична база, което е безопасно за здравето на възрастен индивид, разграничено по пол. Количествената му стойност е за мъже - не повече от 2 стандартни питиета дневно, а за жени 1 стандартно питие, което според общоприетите критерии съдържа 8-10 г абсолютен алкохол. Превърнато в най-често употребяваните алкохолни напитки, това има следния количествен израз:
-350 мл ниско алкохолна бира (алкохолно съдържание 2-3%) или
-250 мл бира с алкохолно съдържание 4-5%;
-вино (алкохолно съдържание 10%) - 150 мл или...
концентриран алкохол (коняк, уиски с алкохолно съдържание 40%) - 45 мл.
Естествено трябва да изберете само един от предлаганите видове алкохол в горе цитираните количества.
Когато все пак решите, че препоръчаните умерени количества не са чак толкова строги като ограничение, не трябва да забравяте следното:
Трябва да имате поне два абсолютно свободни от алкохол дни седмично.
Не е препоръчително да се консумира алкохол на гладно.
Горещо препоръчвам следните лица при никакви обстоятелства да не консумират алкохол:
- деца и юноши под 18 години;
- бременни жени и жени в детеродна възраст, които желаят да забременеят;
- кърмачки;
- лица, които шофират или се занимават с дейности, изискващи повишено внимание;
-лица, които имат склонност към злоупотреба с алкохол, наследствено обременени с алкохолизъм, възстановяващи се след лечение алкохолици.
Няма коментари:
Публикуване на коментар