събота, 13 юни 2009 г.

Любопитни факти за бирата

Богатата дама Пу-Аби е пила бира през сламка от чисто злато в древна Месопотамия. Сламката се съхранява в музея на Пенсилванския университет във Филаделфия.

Бирата Lowenbrau е представена за пръв път през 1383 година. Преживяла е чумата, редица войни, падането на феодализма, откриването на Америка, разцветите и паденията на цели нации.

Най-големият музей на бирата в света се намира в САЩ, в щата Кънектикът. Колекцията му наброява над един милион експонати, без да броим бирените етикетки, капачки и бутилки. В музея има и голяма бирария с над 1000 места.

Джордж Вашингтон е имал своя собствена бирария.

Законите на гр. Аймс (щата Айова) забраняват на мъжа да си ляга в едно легло с жена, ако е пил повече от три глътки бира.

Според официалната статистика през 1998 година 470 китайци са пострадали от произволно взривили се бирени бутилки. Така че заобикаляйте китайската бира отдалеч.

Злите езици твърдят, че африканските шофьори използват нигерийската бира вместо спирачна течност.

В древна Англия в по-посещаваните бирарии се предлагали халби със свирка, вградена в дръжката. Така посетителите, изпили бирата си, можели да „свирнат” на сервитьора за още една халба.

В Грейт Харууд (британското графство Ланкшир) се провеждат състезания по бягане с каляска, в което участват само мъже. Задачата им е не само да избутат каляската цели 5 мили, без да я обърнат, но и да изпият по една бира във всеки един от 14-те пъба, разположени по трасето.

В южна Англия местните предпочитат бирата без пяна.

Според статистиката всеки средностатистичен австриец пие годишно 31 литра сокове, 70 литра разхладителни напитки и 116 литра бира.

Първият и засега единствен чешки космонавт – Владимир Ремек е прекарал 7 дни, 22 часа и 16 минути в космоса през 1978 година и твърди, че през цялото това време е страдал ужасно от липсата на бира.

В Белгия била произведена бира с добавка на коноп. Пивоварите добавили конопа в бирата не за да я направят по-опияняваща, а за да подобрят вкуса й. Въпреки това производството й било спряно, защото на етикета й бил нарисуван стрък коноп.

Бирата “Barq’s Root” съдържа кофеин (121.78 милиграма за 170 гр.). Производителите твърдят, че добавят кофеина „като вкусов компонент за остра горчивина”.

Специалистите от млекопреработвателния комбинат в Аугсбург (Германия) разработили рецепта за нов вид бира, произвеждана изцяло от мляко. За направата й не се използва нито малц, нито хмел (само млечни продукти и екстракти), докато вкусът й е като на нормална бира.

В една от бирариите в японския град Матсуширо има надпис, който гласи, че при земестресение със сила над 3 по японската скала клиентите получават безплатно халба бира.

Собственикът на бирария „Белия кръст” в баварския град Пасау е въвел интересно правило в заведението си – никакво гледане на футболни мачове или разговори на футболна тематика. По този начин хората, които обичат бирата, но не и футбола, могат да намерят тихо пристанище в бирариите „Белия кръст” по време на футболните първенства. Има и още едно правило – ако някой от посетителите заговори за футбол, получава „червен картон”, който му забранява да посещава бирарията до края на първенството.

Британският Червен кръст завел дело за присвояване на име срещу пъб в Суортън, който също се казва „Червен кръст”. Наложило се обаче да оттеглят иска си, тъй като бирарията била основана още по времето на кръстоносните походи.

Американският архитект Майк Рейнълдс строи къщи от бирени кутийки, свързвайки с тел осем празни кутийки и слепяйки ги с цимент. За къща с две спални, хол и кухня са необходими 40 хиляди бирени кутийки.

Почитатели на бирата са построили в гр. Падуя (Италия) копие на катедралата „Св. Антония” от бирени кутийки. Бирената катедрала била четири пъти по-малка от оригинала и за построяването й са били използвани 3 млн. и 45 хил. бирени кутийки.

Стадо от 20 слона било привлечено от миризмата на бира, варена за празник в селището Джаухати (Индия). Слоновете опразнили бъчвите с оризова бира и се нахвърлили върху хората. Загинали петима души, а много други били ранени.

В американския град Натчез (щата Мисури) действа закон, който забранява на хората да дават бира на слонове.

В близкото минало в нощните заведения на английския град Брайтън забавлявали посетителите, като им показвали огромен 30-сантиметров охлюв. Охлювът бил известен с това, че пиел бира.

Един забавен случай от Зимбабве – на шосе край град Маранделас се преобърнала цистерна с бира, след което пасящите наблизо крави започнали да пият течащата по пътя прохладна течност. След почерпката кравите подивели и се пръснали из околността, като по-агресивните от тях започнали да досаждат на минувачите и да пречат на движението.

Американският инженер Херман Регастер заминал за Конго, в търсене на неизвестно на науката животно. След като дълго търсил незнайното чудовище из блатистите тропически гори, Регастер опитал местната бира „нгок” („крокодил”) и започнал да я изнася за САЩ, изоставяйки биоложките си амбиции.

Собственикът на популярна бирария в немския град Луденшайт обявил промоция – безплатна халба бира за всеки нов посетител при лошо време. Аргументирал се с това, че бирата помага на човешкия организъм да понесе по-лесно магнитните аномалии. Пред приятелите си обаче признал, че начинанието му е изцяло пазарна стратегия, тъй като никой мъж, влязъл в бирария, няма да си тръгне, след като е изпил само една бира. „Промоцията” повишила значително печалбите на заведението.

През 1947 година американският писател Менкен подписал договор с канадска филмова компания. Компанията получила правото да екранизира книга на Менкен, като се задължила да му доставя всеки месец по две каси светъл ale до края на живота му.

Жителите на няколко квартала в полския град Бидгощ осъмнали един ден с течаща бира, вместо вода в домовете си. Причина за това станала повреда в разпределителния винтил в местния пивоварен завод.

Някои компании-производители на бира се заинтересували от въздействието на безтегловността върху бирената мая. За проучванията на територията на Бременския университет била постоена кула с височина 146 метра. И въпреки че опитите на Земята струват значително по-евтино, пивоварната „Beck’s” изпратила проба от бирената си мая в космоса с космическия кораб „Колумбия”.

В пивоварен завод в Мелбърн (Австралия) има специална длъжност – служител, който души измитите бирени бутилки, преди да бъдат напълнени отново. Задачата му е да прецени, дали бутилките не миришат на керосин.

Древен чешки тест за качествена бира – пивоварът е бил длъжен да излее бъчва бира върху дъбова пейка, върху която сядали членове на местната управа. Седящите обували кожени панталони, ако панталоните им не залепвали за пейката за определено време, продажбата на тази партида бира се забранявала.

След шеста изпита бира 44-годишният жител на Хошимин Нгуен Ху Хай се хванал на бас с приятел, че ще кара колело гол до бившата резиденция на южновиетнамския президент и обратно (около 4 км. в едната посока). За съжаление Нгуен Ху Хай бил задържан от полицията по средата на пътя, като блюстителите на властта извикали жена му да дойде да вземе съпруга си, носейки комплект дрехи.

След проверка в затвора на италианския град Форли се оказало, че трима затворници липсват. Персоналът се хвърлил да ги търси и ги открил в най-близката бирария, където празнували рожден ден заедно с началника на затвора.

В американския щат Канзас на лекарите им е разрешено по закон да предписват бира като лекарство, но е строго забранено болните да пият лекарството заедно.

В Бостън има паметник на Самюъл Адамс, под който пише само „Пивовар, патриот”.

През 1983 година японска компания открила производство на „твърда бира”. Течността се смесвала с ябълков и лимонен сок, след което се желирала.

Програмата на партията на почитателите на бирата на един шведски университет има една единствена цел – да се прокара „биропровод” от завода на „Tuborg” до студенстското общежитие, за да може всеки студент да си сипва живителната течност направо от чешмата.

Английската бира „Тутанкамон” (50 паунда бутилката) е приготвена по древноегипеска рецепта. Тайната на рецептата е разкрита след прецизен анализ на останките по древноегипетските съдове, използвани за производство на бира.

Най-доброто средство за борба с гризачите е алкохолът. Рецептата на замбийските магьосници е следната – в къща, нападната от мишки или плъхове, през нощта се оставят панички с мляко, примесено с бира. „Реколтата” се събира рано сутринта – пияните гризачи не оказват съпротива. Местните селяни използват този метод вече стотици години.
Взето от birata.com

Няма коментари: